top of page

Juju B1 poolivoittoon Outokummussa 18.1. - nousu E-pooliin!

Updated: Jan 20, 2020

Tällä viikolla oli valmentajan mielestä meidän joukkueen kauden paras treeniviikko mikä lupasi hyvää viikonlopun B-tyttöjen turnaukseen. Keskityttiin treeneissä tekemiseen ja saatiin useita onnistuneita toistoja monipuolisissa harjoituksissa. Vastaanotton laatu on selvästi kehittynyt kovien N2-sarjan pelien myötä, passit kehittyneet ja lyönteihin tullut kovuutta lisää.

Viikolla oli sairasteluja ja loukkaantumisia ja lopulta saatiin 11 pelaajaa mukaan Outokummun turnaukseen. Pelipaikalla selvisi vielä, että meillä olisi kuitenkin 10 pelaajaa jossain pelikunnossa päivän koitoksiin. Joten Pamin kanssa päätettiinkin siirtyä pelipäiväksi yhden liberon taktiikkaan ja osalla meni pelipaikat heti uusiksi. Mukana olivat Moona (P, kapteeni), Pipsa (P), Annamaaria (H/KT), Nella (KT), Tiia (KT), Anniina (KT), Netta (YP), Sonja (YP/H), Venla (YP), Emilia (L/YP/H) ja Iisa (L/YP). Allekirjoittanut toimi valmentajana, Pami oli apuvalmentajana, Janne jojo tilastoijan ja Liisa huoltajan tontilla. Lisäksi meillä oli mukana iso joukko vanhempia kannustamassa. B2-päävalmentajan Antin kanssa sovittiin valmentajapalaverissa, että hoidetaan kaksoisvoitto Jujulle turnauksesta kotiin! Outokummun Partio - Juju B1 0-2 (12-25, 23-25)

Ensimmäisessä pelissä oli vastassa Outokummun Partio, joka on lähtenyt kevääksi B-tyttöjen sarjaan C-, B- ja A-ikäisistä koostuvalla joukkueella. Osa pelaajista on pelannut myös naisten 2-sarjaa. Meidän kuusikko oli Moona (P), Tiia (KT), Nella (KT), Netta (YP), Venla (YP), Sonja (H) ja Emilia (L). Ensimmäinen erä oli täysin B1:n hallintaa ja tulitusta. Meillä onnistui kaikki, vastaanotot meni passarille, passit meni kohdilleen ja tapettiin palloa huikeilla prosenteilla. Hieno aloitus pelipäivään! Erä siis meillä selkein numeroin 25-12. Toiseen erään Partio sai oman pelin kuntoon, varsinkin joukkueen A-ikäinen pelaaja, Milja Försti, hoiti hyökkäyksiä kovilla tehoilla, mutta pikkuhiljaa puolustustukset alkoi nousemaan passarille. Toinen erä alkoikin Partion johtaessa ja olimme jo 10-6 tappiolla, kun vastaanotto ei toiminut ja hyökkäysten suuntaus oli yli pelikentän. Anski tuli keskarin paikalle hyvillä suorituksilla ja Iisa pääsi vuoden tauon jälkeen yleispelaajan tontille. Toinen aikalisä oli käytetty jo tilanteessa 16-12. Siitä aloimme nousemaan Iisan hienolla syöttövuorolla lopulta peliin. Loppuerä oli todella tiukka ja jännä, mutta ottelu kääntyi Annamaarian hienolla syöttövuorolla lopulta meille niukasti eli 25-23! Meidän voiton ratkaisu monien pelaajien onnistuminen tässä ottelussa. Tehotilastoissa Netta, Tiia, Sonja ja Venla tekivät tasaista työtä. Moona jakoi myös passia monipuolisesti ja Emilia hoiti liberon tontin hyvillä prosenteilla.


Juju B1- Juju B2 1-2 (25-20, 18-25, 8-15)

Lyhyen evästauon jälkeen meillä oli vastassa hyvinkin tuttu Juju B2 ja tiedossa oli tasainen peli niinkuin aina. Pelisssä näkyi meidän seuran hieno juniorityön kehitys joka joukkueella. Juju B2 on kärsinyt myös loukkaantumisista ja B2:ssa oli mukana tällä kertaa myös meidän C1-joukkueen pelaajia, jotka saivat kokea näin ensimmäisen B-tyttöjen sarjapelinsä! B2:n peli oli kehittynyt myös hienosti syksyn kohtaamisesta, valmennus on tehnyt hyvää työtä sekä osa tytöistä on myös pelannut ansiokkaasti N3-sarjaa mikä todelllakin näkyi pelissä! Niinkuin aina minulle jo monen Juju-valmennusvuoden myötä, on aina valmentajanakin pelata vastakkain seuran joukkuettta vastaan, kun toisella puolella on aina monta tyttöä mitä on jossain vaiheessa valmentanut.. :) Meidän kuusikko ensimmäiseen erään oli Pipsa (P), Tiia (KT), Nella (KT), Netta (YP), Venla (YP), Sonja (H) ja Emilia (L). Meidän peli oli jo ensimmäisestä erästä lähtien hiukan varovaista hyökkäyspuolella. Pallot nousi suhteellisen hyvin, mutta B2:n puolustuspelaaminen oli hyvää ja meillä oli jo ensimmäisessä erässä paljon omia virheitä. Erässä oli kuitenkin hieno nousu meiltä, koska nousimme 6-11 tilanteesta tasoihin ja lopulta ohi. Toisessa erässä meidän hyökkäyspeli katosi, pallot karkasi paljon rajojen ulkopuolelle tai verkkoon, emmekä saaneet erityisesti B2-joukkueen A-ikäistä, Jennaa, laidasta kiinni tai puolustuksia ylös koko pelin aikana. Aikalisät ja taktiset vaihdot eivät myöskään autttaneet meidän peliä kulkemaan. Jennan syöttövuoroilla myös pallot nousi meiltä heikommin. Jenna on mielestäni tehnyt hienon roolin vaihdoksen passarista yleispelaajaksi tällä kaudella. Toinen erä siis B2:lle selvästi 18-25. Kolmanteen erään meidän virhesuma jatkui, joten erä B2:lle 8-15 ja koko peli 1-2. Pelissä vielä meille pelin lopuksi ikävä loukkaantuminen ja viimeiseen peliin jäi 9 pelaajaa, joista 8 oli täysin pelikunnossa. B1-tyttöjä harmitti eniten se miten paljon omia virheitä tehtiin ja sovittiin pelin jälkeen, että päivän virheet on nyt tehty! :) Juju B1- Leppävirran Viri 2-0 (25-23, 25-16) Pidemmän evästauon jälkeen meille tuli vastaan jo kolmannen kerran tällä kaudella Leppävirran Viri. Tähän peliin vaihdettiin aloituskuusikkoa hiukan eli peliin lähdettiin Moona (P), Annamaaria (KT), Nella (KT), Netta (YP), Venla (YP), Sonja (H) ja Iisa (L). Pallo nousi erän alussa todella hyvin ja erityisesti Iisa teki liberona hyvää työtä vastaanotossa ja puolustuksissa. Pelin alkoi tasaisesti, mutta sitten LeVi hyvillä syötöillä karkasi jo 10-16 johtoon. Vaihdettiin meidän muissa peleissä liberona ollut Emilia takakentälle avuksi vastaanottoon & puolustukseen ja saimme pikkuhiljaa pelin käännettyä meille. Nousimme tasoihin 18-18 tilanteessa peli eteni tasaisesti, mutta ensimmäinen erä kääntyi lopulta meille 25-23. Viimeinen erä alkoi meidän reilusti johtaessa, mutta LeVi tulikin tasoihin ja tilanne oli 12-12. Sitten saatiin meidän peli taas kulkemaan ja mm. Moonan hienolla syöttövuorolla karattiin johtoon ja vietiin erä lopulta 25-16. Tässä pelissä meidän onnistujia tilastojen valoisssa olivat Venla (yp), Netta (yp) ja Nella (KT), joka otti tässä pelissä upeita torjuntoja keskeltä usein!

Viimeisen pelin jälkeen selvisi, että me voitimme tämän poolin (pelit meni ristiin) ja nousemme E-pooliin. Seuraavaksi meillä onkin sitten naisten 2-sarjan ottelu PuWo Akatemiaa vastaan sunnuntaina 26.1. kello: 13.00 Nepenmäen koululla. Sitä ennen harjoitellaan torjuntaa, torjunnan jälkeistä pelaamista ja puolustuspaikkoja, niissä riittää harjoiteltavaa turnauksen ja viime viikon N2-pelin perusteella. Toivottavasti saamme loukkaantuneet kuntoon peliin tai pitää keksiä varajärjestelyjä tulevan viikon matsiin. Johanna B1-valmentaja

229 views

Comments


bottom of page